דוברמן

היסטוריה file651296120995

דוברמן, או בשמו המלא (השנוי במחלוקת) "דוברמן פינצ'ר", הנה כלב גדול וחזק. שמו נקרא גם דוברמן פינצ'ר מכיוון שההכלאה שלו בעבר כללה בתוכה גם כלב פינצ'ר. למרות ההכלאה הזו הוא כלב גדול וחזק מאוד מכיוון שמעורבים בו גם גזעים גדולים (עד היום לא ידוע איזה גזעים בדיוק) אך משערים שאלו אמסטף וכל מיני רועים למיניהם.

הדוברמן כידוע, קרוי על שמו של זה שזיווג בין הגזעים השונים "פרדריק לואיס דוברמן" אשר היה במקצועו גובה כספים מאנשים. לכן, רצה לייצר לעצמו גזע חדש, שיהיה מרתיע חזק ומאיים שיתלווה אליו בזמן שהוא היה גובה את הכספים. לאחר עירוב של מספר גזעים ביניהם פינצ'ר, אמסטף (משערים) ועוד כמה גזעים של רועים (שיצרו את הגודל, החדות והמהירות) נוצר הכלב דוברמן.

עם השנים כמובן הוא שימש להרבה דברים אחרים כמו כלב שמירה, כלב שעוזר לכוחות המשטרה והצבא… ההיסטוריה שלו עוד ארוכה ואפשר לכתוב עליה דפים שלמים, אבל זה בתמציות.

תכונות ונתונים פיזיים

הדוברמן הנו כלב מהיר וחד חושים. שם לב לדברים בצורה חדה יחסית לכלבים, ונאמן לבעליו. הוא גדול מימדים (באופן יחסי לכלבים ממוצעים) בדיוק למטרה שלשמה הוא נוצר. כמובן שהוא מתפקד בשל כך מצוין ככלב שמירה וככלב לוויה מאיים ושומר.

תוחלת חיים: כ13 שנה.

גובה: כ 70 סנטימטר זכרים, כ 65 סנטימטר נקבות.

משקל: זכרים נעים בין 28 – 37 קילו. לעומתם נקבות נעות בין 25 – 30 קילו.

 

doberman-pinscher

מחלות נפוצות

בגדול הדוברמן כלב מאוד בריא, ולא ידוע על מחלות ספציפיות אצלו. יש לשים לב שהוא אוכל בריא ולא משמין יותר מדי כדי שלא יהיו לו בעיות של עומס על השרירי רגליים. מומלץ מכל מקום כאשר הוא מתבגר (מזדקן יחסית מהר מכיוון שהממוצע חיים שלו נמוך לעומת שאר הכלבים) לבקר אצל וטרינר ולבדוק שלא צצו לו מחלות או בעיות כלשהן.

מידע נוסף

הדוברמן כלב טוב שקל לאלף אותו, לכן מומלץ כבר מגיל קטן לאלף אותו כדי שהאילוף יישמר לו לכל שנות חייו. כמו כן, לשים לב שאם מחפשים כלב משפחה, שמים לו את הגבולות ומחנכים אותו שלא יהיה כלב שומר מדי למרות שזו הנטייה של הגזע שלו.

 

Be the first to comment

Leave a comment