אוכל לכלב חולה

אוכל לכלבים חולים IMG_5285 (2) copy.jpg1

בין אם קרה לכם שהכלב שלכם היה חולה ולא ידעתם מה להביא לו לאכול, בין אם הוא חולה עכשיו, ובין אם אתם חוששים מאי ידיעה של מה להאכיל את הכלב שלכם כאשר הוא יהיה חולה (בשפעת, בדלקת או בכל דבר אחר) הגעתם למקום הנכון.

 

 

בדקנו חקרנו והגענו לסיכום אולטימטיבי בנושא:

(כל מה שייכתב כאן הנו כהמלצה בלבד, ואין לדלג על דעת וטרינר בנושא במידת הצורך.)

נתחיל קודם בדרכי מניעה על מנת שכלבכם לא יחלה, שהמערכת החיסונית שלו לא תיחלש ושנוכל למנוע עד כמה שאפשר את הצורך בהתעסקות של "מה עושים אם…":

  1.  חשוב ביותר, הקפידו תמיד לתת לכלבכם אוכל בריא ומזין. אוכל של בית לא תמיד זה האוכל המזין, בנוסף חטיפים, ממתקים, שאריות של אוכל ועוד אלו דברים שגורמים לנזקים. לכן נקפיד לקנות לכלב אוכל ממותג ידוע, טוב עם המלצות טובות ונקפיד להביא לו פעם ביום (או יותר, תלוי בסוג הכלב – למשל צ'יוואווה צריכה לאכול אפילו 3 פעמים ביום כי היא מאוד אנרגטית ומכיוון שהיא ממש קטנה היא מבזבזת הרבה אנרגיה וצורכת אוכל בזמנים יותר דחופים) אוכל, בלי להוסיף חטיפים ומאכלים לא בריאים. – במצב כזה נוכל לשמור על בריאות הכלב מכיוון התזונה בצורה הטובה ביותר.
  2. נקפיד בקיץ שכלבנו יהיה במקום מוצל, בלי שמש עליו. מאחר וכלבים סובלים מהשמש (בעיקר כלבים גדולים וכלבים שיש להם הרבה שיערות) ונדאג לשים אותו במקום מוצל וקריר. (יש כלבים גדולים מאוד ומלאי שערות שבימים ממש חמים צריכים גם לשהות במקום עם מיזוג אוויר.
  3. בחורף לא נשכח שגם לכלבנו האהובים רגישות לקור עז. לכן נשים לב תמיד שהכלב שלנו לא ישן ישירות על רצפה/אדמה או מקום קר, ושיש הפרדה של מזרן קטן, שטיח, שמיכה או כל משטח שמפריד מהקור (וגם נוח לכלב) שהוא יוכל לישון עליו בימים קרים מאוד. מומלץ מאוד גם לשים לו סמיכה לחימום הגוף ולתת לו לשהות במקומות חמים.
  4. יש מספר חיסונים שהם חובה לכלב, כמו כלבת שחייבים לחסן על פי חוק. יש גם חיסונים כמו חיסונים נגד תולעים ונגד עוד מספר דברים שצריך כל כמה זמן (לרוב פעם בשנה) לחסן את הכלב. הקפידו לקחת את הכלב לוטרינר ולחסן אותו באופן קבוע כל תקופה שצריך. זה חשוב מאוד וימנע הרבה כאבי ראש, סבל ותסכול לכם ולכלבכם.
  5. כאשר מטיילים עם הכלב או סתם נותנים לו לשהות בכל מיני מקומות, צריך לשים לב שלא נותנים לו להסתובב יותר מדי במקומות שמועדים למחלות – אזורים מלאי אשפה, ביצות, מקומות מזוהמים (מקומות עם ביוב, חולדות וכו') כדי למנוע מהכלב להידבק במחלות, בפרעושים וקרציות.
  6. מומלץ לקחת את הכלב לבדיקת בריאות תקופתית פעם בשנה, ובגילאים מבוגרים יותר אפילו לקחת אותו לעתים קרובות יותר מכיוון שכשהכלב מזדקן גם המערכת החיסונית שלו נחלשת והוא נעשה פגיע יותר.

DSC_3086-1

לאחר שעברנו על מספר דברים שצריך להקפיד כדי למנוע כמה שאפשר את הסיכוי של כלבנו לחלות, נעבור למה עושים במצב של מחלה:

קודם כל צריך להבין משהו חשוב, בשונה מבני אדם, כאשר כלבים חולים (ברוב הפעמים) גם להמשיך להביא להם את האוכל הרגיל שלהם יהיה בסדר. מכיוון שהאוכל הרגיל שלהם, (לרוב) הוא מזין בצורה קולקטיבית ואין בו דברים לא טובים (בניגוד לבני אדם, שחלב / בשר עושים להרבה מהאנשים דברים לא טובים בבטן (זה כבר נושא אחר בפני עצמו שלא נדון עליו פה) ), לכן לא חייב לשנות את תפריט התזונה של הכלב.

אף על פי כן, יש מקרים שבהם כן מומלץ לנסות דברים טיפה שונים (כמו למשל במקרה של שלשול, מומלץ לבדוק קודם כל האם אנו מקפידים להביא לכלב את האוכל הרגיל שלו, במידה וכן. ייתכן והוא נדבר בשפעת או בקלקול קיבה. אפשר לנסות להביא לו בשר וקטניות (אורז, עוף וכו') בתור תחליף לאוכל הרגיל עד שהקיבה שלו תתאזן.) שכמובן כל מקרה לגופו. לכן חשוב תמיד לבדוק מה הייתה התזונה לפני ומה השתנה , ולראות האם יש עילה מספיק טובה לשנות את תזונת כלבכם.

תמיד טוב לשאול ולהתייעץ (גם כאן ניתן להשאיר שאלה ("שאלות ותשובות") ואנו נשתדל לעזור בכל מה שאפשר.

Be the first to comment

Leave a comment