מידע כללי על כלבים

תוכן עניינים:

– סקירה כללית על כלבים
– חוש הראיה של כלבים
– חוש הריח של כלבים
– ההריון וההמלטה של כלבים
– חוש השמיעה של כלבים

מידע כללי על כלבים:

מיהם הכלבים, תכונותיהם, החושים הבולטים שלהם – חוש הריח המפותח של הכלב, חוש השמיעה המפותח, ההריון וההמלטה של הכלבה ואף חוש הראייה החלש והלא מפותח של כלבכם, ובונוס של סרטון נחמד ומעניין על כלבים.

 

סקירה כללית על כלבים:

כלב הנו תת מין של הזאב המצוי ממשפחת הכלבים. כידוע, הכלבים התפתחו מהזאבים, ואורך החיים שלהם נע בין 9 – 15 שנים. ישם גזעים ספציפיים שחיים עד אזור גיל 22. כלבים בויתו (מלשון הפיכה לחיות בית) כבר לפי אלפי שנים, והם משמשים למשחק, לשמירה ולעוד שלל דברים חוקיים ולא חוקיים. מכאן מגיע הצורך לאלף, לחנך ולשחק איתם, ואף דבר זה קל מאוד עם רוב הגזעים של הכלבים.

הכלאות רבות שעשו עם כלבים גרמו לכך שיש לכלבים מספר תכונות רב ושונה בין הכלבים, אך יש לכולם מספר תכונות משותפות שירשו מאבותיהם הקדמונים. כמו מרבית הטורפים שהנם יונקים, יש לכלבים שיניים חזקות המאפשרות תפיסה של חפצים, אכילה של אוכל קשה יותר, והריסת דברים. יכולת ריצה לטווחים ארוכים וכוח מתפרץ חזק מאוד. בנוסף יש לכלבים שרירים חזקים מאוד והשלד שלהם מאפשר להם לרוץ מהר ולקפוץ למרחק.

 

חוש הראיה של הכלבים:

לכלבים יש ראיה דו צבעית, מה שאומר שהם רואים צבעים בצורה מאוד חלשה. אפשר להשוות את הראיה שלהם לאדם שיש לו עיוורון צבעים ברמה גבוהה. כלבים יכולים לזהות בצורה טובה יותר עצמים נעים, עד כ 900 מטרים מהעצם – לעומת עצם סטטי שכלבים הצליחו לזהות עד כ 600 מטרים. (כשליש פחות מעצם בתנועה).

 

חוש הריח של הכלבים:

חוש הריח של הכלבים מפותח מאוד. לשם ההשוואה, לאדם יש באזור ה6 מליון קולטני ריח, כשכמות קולטי הריח של הכלב יכולה להגיע עד לכ 300 מליון קולטנים. מה שאומר שכלבים מריחים פי 40 טוב יותר מבני אדם.

בנוסף, כלבים יכולים לזהות שני סוגי ריח:

ריח שבא מהאדמה: ריח שחפץ או עצם כלשהו משאיר אחריו באדמה. הריח הזה חלש יותר מאשר ריח ש'בא באוויר', אך הוא נשאר לזמן רב יותר.

ריח שבא מהאוויר: ריח שחפץ או עצם כלשהו משאיר באוויר, שהכלב מסוגל להריח. הריח של דבר כזה מתפוגג מהר ואינו ברור באופן חד.

כאשר מאמנים כלבים הן במשטרה, בצבא או באימון ביתי לעקוב אחרי ריחות מסוימים, הדעה הרווחת היא שהחוש הזה הוא דבר מולד. אך אפשר לאלף אותם להתמקד ספציפי בריח מסוים על מנת שימצאו מה שהבעלים רוצה. כמובן שיש סוגים שונים שיותר מתאימים לאילוף מסוג זה.

 

ההריון וההמלטה של כלבים:

אורך ההריון של כלבה נע בין חודשיים למעט יותר, תלוי מאוד בגודל הגזע (ככול שגודל הגזע גדול יותר כך יגדל אורך ההריון). תקופת הייחום של כלבה הוא בין שבועיים לחודש, והוא קורה כל חצי שנה בערך.

גור כלבים לא ייראה כלום עד כשבועיים לאחר הלידה, וזמן קצר לאחר מכן יתחיל גם לשמוע. תקופת ההנקה היא בין חצי חודש לחודש, ומשתנה בין הגזעים.

כלבה מגיע לבגרות מינית לאחר שנה וחצי – שנתיים. תלוי שוב, בגזע הכלבה.

 

חוש השמיעה של הכלבים:

חוש השמיעה של כלבים יותר מפותח משל בני אדם. כלבים מסוגלים לשמוע צלילים ממרחק רב מאוד שעד פי 3 לעומת בי אדם שאינם מסוגלים. לכן הרבה פעמים כאשר הבעלים של הכלב חוזר הביתה, אפשר יהיה לראות את הכלב רץ אל הדלת כשהבעלים שלו אפילו לא הגיע עדיין לשער הבית / נכנס בדלת הבניין.

 

Be the first to comment

Leave a comment